Квітка монстера догляд в домашніх умовах, прикмети і забобони

8 правил вирощування монстери в домашніх умовах

Як було б здорово, якби літо ніколи не закінчувалося! Про це мріють дуже багато з наближенням зимових холодів. Насправді продовжити літо можна, якщо влаштувати у своїй квартирі тропічний куточок. Яскравим представником тропіків є квітка монстера.

Не лякайтеся назви, на монстра квітка не схожий, хоча і може вирости до вражаючих розмірів, підперши своєю верхівкою стелю. Ця рослина своїми великими різьбленими листям створить неповторний затишок, і ви на хвилиночку забудете, що за вікном зима і тріскучі морози.

Догляд за монстерою в домашніх умовах нескладний, головне, дотримуватися деяких правил і нюанси, про які ми зараз і поговоримо. Та й взагалі познайомимося ближче з цим дивовижним рослиною.

Квітка монстера – ботанічний опис

Рослина монстера – уродженець Південної Америки. Росте у вологих тропічних лісах переважно в районі екваторіального поясу, є великою вічнозеленої ліаною і відноситься до сімейства ароїдних.

Її природний ареал – практично вся Бразилія і велика частина Мексики. У дев'ятнадцятому столітті монстеру привезли на територію південно-східної Азії, де подібні кліматичні умови, і вона прекрасно там прижилася.

Листя монстери декоративні. Саме за їх незвичайний різьблений вигляд і крупний розмір ліану так люблять вирощувати квітникарі. Один лист може досягати в довжину до 45 см в умовах квартири, а в природі нерідко виростає до одного метра, має округлу серцеподібну форму. Забарвлення – насичено-зелена. Листові пластини – розсічені.

Стебло соковитий, м'ясистий, в природних умовах досягає до 50 метрів в довжину. Він утворює безліч повітряних корінців, завдяки яким монстера чіпляється за опору, а також розмножується. Вони завжди прагнуть досягти грунту, щоб вкоренитися.

У природних умовах монстера цвіте, «викидаючи» великий, до 25-30 см, качан білого кольору, в обрамленні білосніжного покривала. В умовах квартири домогтися цвітіння дуже складно, але якщо постаратися, то цілком можливо. Правда, квітка не настільки красивий і ефектний, як листя, тому рідко хто з квітникарів намагається домогтися цвітіння.

Плоди монстери – ягоди довжиною 25-30 см, у них товста шкірка, а серцевина схожа за смаком на ананас. Втім, багатьох любителів екзотичних плодів відштовхує аромат. Хтось вважає його приємним, інші ж «вернуть носа», але це справа смаку.

Популярні види і сорти

У природі існує близько півсотні видів, але в якості декоративних рослин використовується всього кілька.

Монстера делікатесна, або приваблива

Найбільш часто зустрічається в квартирах любителів-квітникарів, а також саме її вирощують в громадських установах. Росте вона швидко. Листя дуже великі, часто півметрові, глибоко-розсічені, темно-зеленого кольору. В умовах квартири сягає в висоту трьох метрів, а на волі – більше 10-15.

Найбільш відомі сорти такі.

  • «Альба» (біло-строката форма). Її листя дуже красиві, мають «камуфляжну» забарвлення зеленого і білого кольору. З віком білих плям стає більше. Сама рослина капризно і вимагає особливого догляду, зокрема хорошого освітлення, інакше втратить свою декоративність. Стебло також строкатий, що є рідкістю для пёстролістних рослин.
  • «Мармурова». Листя і стебла мають зелено-жовту або зелено-бежеву забарвлення.
  • «Борзига». Карликовий вид, листя досягають не більше тридцяти сантиметрів в довжину. Стебла тонкі. Розмноження виключно насіннєвим шляхом.

Може вирости в довжину до восьми метрів. Листя велике (до півметра), тонкі, яйцевидної форми. Вони не розсічені, а мають безліч отворів, розташованих хаотично.

Пробита, або дірява

Уже за назвою зрозуміло, що листя «дірчасті».

нерівнобічні

Несиметричні листові пластини досягають в довжину не більше 20 см.Цією ліані навіть опора не потрібна, тому її часто вирощують як ампельні рослини в підвісних горщиках або кашпо.

сумнівна

Рідкісний різновид мініатюрної ліани. Являє собою «обманку», що має замість розсіченого листа сріблястий візерунок уздовж жилок. З віком листові пластини все ж стають перфорованими.

Ще один рідко зустрічається вид. Ліана компактна. Молоді листочки цільні, тонкі і загострені, серцеподібної форми. З віком вони стають перисто-розсічені. Відрізняється дуже повільним зростанням, мініатюрністю. Не вимагає опор. Рекомендується використовувати як ампельна.

Вирощування і догляд в домашніх умовах

Як доглядати за монстерою? Все дуже просто! Забезпечте їй звичне тепло і вологість, і вона віддячить вам різьбленими листям і екзотичним цвітінням.

Отже, що ж вона любить?

температура

Монстера квітка тропічний. Температура повітря в приміщенні не повинна опускатися нижче + 16 … + 18 ° С, інакше вона може просто замерзнути. А у весняно-літній період рослина прекрасно буде себе почувати при температурному режимі + 20 … + 25 ° С, тобто її цілком влаштує кімнатна температура, комфортна для людини.

Освітлення, вологість повітря

Горщик з монстерою без проблем можна поставити на вікно підвіконня, має північний напрямок. Вона не страждає від нестачі сонячного світла навіть в похмурі зимові дні. Півтінь для неї дуже навіть комфортна. Але декоративні сорти з краплистими листям краще поставити на сонце інакше весь «камуфляж» з листя зникне.

Взимку, коли світловий день дуже короткий, тропічному рослині необхідно забезпечити правильне освітлення. Якщо квітка коштує на підлозі, то по можливості підніміть горщик вище і ближче до вікна. Саме південний підвіконня в холодну пору року дозволить рослині насолодитися сонячними променями, тим більше що в нашому кліматі зимове сонце не дає пекучих променів. Якщо немає можливості переставити горщик ближче до вікна, тоді частіше включайте лампу денного світла.

Монстера – житель вологих тропічних лісів, де повітря просто насичене вологою. До того ж там нерідкі дощі. Оскільки наш клімат істотно відрізняється від екваторіального, то вічнозелена ліана потребує частого обприскування, особливо взимку, коли повітря дуже сухе через опалення.

Регулярно протирайте листя вологою губкою, щоб не допустити покриття їх пилом. Можна поставити горщик з рослиною в контейнер з керамзитом і часто зволожувати його. Він дуже довго тримає вологу, яка, випаровуючись, створює вологе повітря навколо рослини. Бажано придбати зволожувач повітря, який принесе користь не тільки монстері, а й людям.

У період вегетації – з середини весни і до осені, коли починається активний ріст і розвиток – монстеру поливають рясно і регулярно, не допускаючи пересихання грунту між поливами. Але завжди перевіряйте, як просохла грунт всередині. Якщо вона волога або мокра, тоді відкладіть водні процедури ще на кілька днів.

Взимку частоту поливів необхідно скоротити до мінімуму, але не забувати про зволоження повітря. Пам'ятайте, що квітка любить підвищену вологість.

Монстеру можна назвати справжньою «ненажерою». У період вегетаційного росту (з квітня по вересень) її необхідно удобрювати кожні один-два тижні комплексними мінеральними добривами.

Удобрювати монстеру взимку не потрібно.

Грунт і пересадка

Монстері до вподоби пухкий родючий грунт з хорошою проникністю і нейтральної кислотністю. На дно вазона обов'язково укладіть солідний шар керамзиту або іншого дренажного матеріалу, щоб волога не застоювалася і не привела до загнивання коренів.

Можна в квітковому магазині купити звичайний універсальний грунт, додати в нього трохи крупного річкового піску, а також перліт – на чверть від усього обсягу грунту.

Пересаджують монстеру щорічно протягом п'яти років. Саме в цей період йде активне зростання рослини, і кореневій системі стає тісно в горщику.Тільки не потрібно садити її в горщик «на виріст», інакше сповільниться природний розвиток.

Дорослу ліану пересаджують один раз в три-чотири роки, використовуючи метод перевалки. У новий горщик укладається дренаж, шар свіжого субстрату, а потім разом зі старим земляним комом рослина перевалюють в нову ємність. Порожнечі між стінками, а також верхній шар засипають родючим грунтом, добре утрамбовують і рясно поливають.

Час від часу, в інтервалах між пересадками, можна змінювати верхній шар на свіжий субстрат.

При хороших умовах монстера дуже швидко розростається як у висоту, так і в ширину. Ліана виростає дуже великою і важкою. Якщо вирощувати її в домашніх умовах, то їй обов'язково потрібна буде потужна опора і стійкий широкий горщик, щоб вона не перекинулася і не зламалася.

Але рано чи пізно настане час, коли монстера почне підпирати своєю верхівкою стелю, прагнучи пробитися до сусідів. Ні їй, ні вам це не сподобається. Без жалю зрізайте верхівку, до речі, її можна укоренити і отримати нову рослину.

У кардинальної обрізку монстера не потребує, досить санітарної – видалення старих, слабких, засохлих і ослаблених листя, а також зайвих пагонів. Таким чином ви природним чином омолоджує рослина і не допускаєте згущене.

Фото: https://www.flickr.com/photos/gtveloce/46879995921/

Догляд в період спокою

Навіть в екваторіальних тропіках буває зима. Звичайно, вона зовсім не нагадує наші морози і холоду, але температура повітря і кількість опадів все одно знижуються. Влаштувати «екваторіальну» зиму в квартирі дуже просто – переставте монстеру в більш прохолодне місце, де температура буде коливатися в межах + 16 … + 18 ° С.

Знизьте полив як мінімум удвічі. Перевіряйте сухість грунту і, якщо вона волога на глибині 2-3 см, то почекайте ще кілька днів, а тільки потім поливайте. Підживлення можна зовсім скасувати або скоротити до одного разу на місяць.

А ось вологість повітря для монстери дуже важлива навіть взимку. Не забувайте, що центральне опалення і обігрівальні прилади сильно сушать повітря. Обов'язково продовжуйте обприскувати рослину і протирати листя вологою губкою від пилу, щоб не забивалися дихальні канальці.

способи розмноження

Як розмножити монстеру в домашніх умовах? Існує кілька варіантів.

Держак монстери – це частина стебла з одним або кількома листками, на якому ростуть повітряні корінці.

В якості живця вибирайте не дуже великі пагони, інакше коренева система не впорається з харчуванням, і рослина буде в'янути. Великі листя обріжте.

Горщик має бути таким, щоб між країнами і стінками залишалося більше 2-3 см. В якості грунту візьміть універсальний субстрат з квіткового магазину, додайте в нього перліт (одну четверту частину від загального обсягу) і трохи чистого річкового піску. Грунт повинна бути поживною і досить пухкої.

Обов'язково накрийте монстеру плівкою, натягнутою на каркас, або великим прозорим поліетиленовим пакетом. Це необхідно для створення парникового ефекту і кращого вкорінення. Горщик виставте на теплий сонячний підвіконня, забезпечивши розсіяне світло. Щодня проводите обприскування і провітрювання.

Через тиждень кількість «повітряних процедур» починайте поступово збільшувати. Як тільки тургор (пружність) листя відновиться, можна зняти «тепличку» – укорінення пройшло успішно.

Це найскладніший і невдячний метод, тому що отримати насіння від домашнього рослини неможливо, а схожість придбаних залишає бажати кращого. Але якщо є бажання, що вселяє довіру насіннєвий матеріал і незвичайне терпіння, то можете і спробувати.

У контейнери засипають суміш піску і торфу, сіють насіння, вкривають їх плівкою, а потім пророщують при температурі + 23-25 ​​° С. Періодично плівку знімають для провітрювання і зволоження грунту.

Якщо насіння були якісними, а також були дотримані всі умови догляду, то перші паростки з'являться через три-чотири тижні. Але справжні листочки утворюються тільки через 6-8 місяців, після чого сіянці необхідно пікірувати.

Фото: https://www.flickr.com/photos/junglegarden/23801848181/

Тільки через два роки коренева система розвинеться належним чином, причому у ліани буде не більше чотирьох справжніх листочка. І тільки тоді молоді монстери можна пересаджувати в окремі горщики.

У воді або відразу у вологому живильному субстраті можна укоренити і верхівку рослини, коли ліана починає впиратися в стелю і проводиться санітарна обрізка. Це той же держак, тому процедура вкорінення не відрізняється від розмноження живцюванням. Верхівковий пагін поміщають у вологий пісок або суміш торфу з піском, вкривають плівкою. Регулярно зволожують і провітрюють.

Приблизно через місяць відбудеться вкорінення. Рослина пересаджують в новий горщик і доглядають за ним, як зазвичай за монстерою.

Хвороби і шкідники

Якщо температура повітря знижена, а вологість велика, то можуть з'явитися грибкові інфекції. Особливо в той період, коли на вулиці холодно, але опалення ще не включили або вже відключили. Ці умови дуже сприятливі для розвитку патогенних мікроорганізмів.

При виявленні цвілі на грунті або цяток на листах необхідно перенести квітка в більш тепле приміщення, забезпечити хороше освітлення, по можливості – сонячне світло, тобто поставити поруч з вікном або на підвіконня. Верхній шар грунту потрібно зняти і замінити на свіжий грунт. Полив обмежити.

Якщо влітку сухість повітря аж зашкалює, то рослина можуть атакувати павутинний кліщ, щитівка або борошнистий червець. Всі вони відносяться до сисних, а значить, послаблюють рослина, висмоктуючи його соки. Зазвичай вони живуть на внутрішній стороні листової пластини, а вражений лист починає покриватися плямами, жовтіти, слабшати і в'янути.

Помітили проблему вчасно? Тоді можна звільнитися «малою кров'ю», використовуючи народні методи – міцний мильний розчин, цибульний відвар і інші засоби. До речі, щитівок збирати в будь-якому випадку доведеться вручну.

Фото: https://pixabay.com/photos/monstera-vines-pot-flowers-3552033/

У запущених випадках рослини можна позбавити від паразитів тільки за допомогою інсектицидів, які можна придбати в спеціалізованих квіткових магазинах.